Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Znane uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej

Jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk w naszej ojczyźnie do końca Drugiej Wojny Światowej był kurort niemiecki. Jak to zdarza się na Dolnym Śląsku historia owa jest zawiła, ale przez to bardzo ciekawa. Polanica-Zdrój przez znaczną część swojego istnienia była wioską, wpierw należącą do książąt śląskich a potem posiadaczami wsi byli Jezuici.


Hotel SPA Villa Alina w Polanicy Zdroju
Author: www.villaalina.pl
Source: www.villaalina.pl
O znajdujących się w okolicach kwaśnych źródłach wiedziano już w szesnastym wieku, zatem za czasów kiedy władali osadą Jezuici. Wzmiankowano o nich w charakterystyce Ziemi Kłodzkiej, niemniej jednak nie były one wykorzystywane do kuracji. Z zapisków wynika że była ta woda przedmiotem sprzedaży.

Przełomem dla wioski był rok kalendarzowy 1873, tj. rok zjednoczenia Niemiec. Od tego czasu wieś Polanica-Zdrój stała się kurortem. W trzydzieści lat później kuracjusz mógł sobie przebierać wśród 10 hoteli ulubiony hotel Polanica Zdrój (poznaj na stronie). Na na początku dwudziestego wieku uzdrowisko ma swe "złoty czas". Dzięki skutecznej reklamie wyjazdy do Polanicy-Zdrój zrobiły się bardzo modne. W 1933 r. zostaje opublikowany informator po polsku dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała aż do II Wojny.

Pamiętaj, że wnikliwe opracowanie (https://www.osadanaochodzitej.pl/oferta/ferie-zimowe.html) to nierzadko najlepsze źródło danych? Tak jest i w niniejszym przypadku - gdy wejdziesz na ten link, odkryjesz inne użyteczne treści.

Uzdrowisko zyskało międzynarodową renomę. Po Drugiej Wojnie Światowej miejscowość uzyskuje prawa miejskie.

Obecnie Polanica-Zdrój proponuje turyście bardzo dobrze rozwiniętą sieć tras turystyki pieszej. Możemy przechadzając się nimi podziwiać lasy świerkowe a także młodsze, wprowadzone planowo lasy bukowe. Z uwagi na swe położenie w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój to doskonałe miejsce dla odpoczynku tak weekendowego jak też letniego. Gościem uzdrowiska była między innymi pisarka Maria Dąbrowska.

Podgórski klimat jest nadzwyczaj sprzyjający tym z nas którzy walczą z nałogiem nikotynowym albo borykają się z chorobami układu oddechowo. Warto zatem planując letnie wojaże wbić w Google frazę: hotel Polanica Zdrój. Interesujące jest to, iż kurort jest prekursorem w obszarze chirurgii plastycznej. Stanął tutaj pierwszy w Polsce szpital o tej specjalizacji (oferta na www hotelu i spa w Polanicy Zdrój).

Następną ciekawostką - tym razem językową - jest spór językowy tyczący się nazwy tej miejscowości. Do 1925 roku niemiecka nazwa osady pisana była z omyłką ortograficzną "Zdrój-Polanica", na odwrót niż zostało to powszechnie przyjęte.