Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Przyczyny, symptomy, kuracja wodniaka jądra

Choroba sama w sobie nie jest niebezpieczna, medycy są jednakże zdania, iż zbytnie nagromadzenie się płynu może zakłócać funkcjonowanie jąder, a przez to wpływać pośrednio na produkcję plemników i ich jakość, a co za tym idzie na płodność.


wodniak
Author: Didriks
Source: http://www.flickr.com


hospital
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com
Wodniak jądra może dotyczyć tak niemowląt, jak i dojrzałych mężczyzn.

Szalenie nam miło, że powyższy artykuł wywarł na Tobie przyjemne wrażenie. Mamy zamiar zaprosić Cię do nowej witryny - tam można zobaczyć ponadto świeże wpisy.

Jego pierwszym oraz najbardziej specyficznym objawem jest powiększenie worka mosznowego. Wodniak jądra jest to nic innego jak przesadne zbieranie się cieczy w jego osłonkach. Przeważnie dotyczy wyłącznie jednej strony, rzadziej schorzenie przebiega obustronnie.


Wodniaka jądra zazwyczaj nie wywołuje bólu, z tej przyczyny choroba odkrywana jest często przez przypadek albo dopiero w momencie obrzmienia worka mosznowego. Kuracja wodniaka polega na zabiegu chirurgicznym. U maluchów zabieg przeprowadza się nie wcześniej niż po skończeniu dwóch lat. Częstokroć do tego czasu wodniak zanika samoistnie, np. dzięki wchłonięciu się płynu który otacza jądra. Jeżeli jednakże zapadnie decyzja o zabiegu chirurgicznym nie ma powodów do obaw – nie jest on bardzo skomplikowany, a powikłania zdarzają się niesłychanie rzadko. Operacja może być przeprowadzona metodą Winkelmanna albo Bergmanna. W obu wypadkach najważniejszą rzeczą jest usunięcie nadmiaru płynu, zaś różnica pomiędzy sposobami polega na tym, iż w tej pierwszej osłonki moszna zostają wywijane na zewnątrz i zszywane z sobą, zaś w drugiej nadmiar osłonek zostaje po prostu wycięty.


Po zabiegu chory musi pozostać w szpitalu aż do chwili usunięcia drenu. Natomiast w ciągu kilku tygodni po zabiegu nieodzowny jest oszczędny tryb życia, zwłaszcza iż w owym czasie może wystąpić opuchlizna a także bolesność moszny.