Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Zaburzenia trzustki i ich skutki

Trzustka jest jednym z ważniejszych organów w organizmie ludzkim. Jest ona odpowiedzialna za dwie bardzo ważne czynności – jedną z nich jest dostarczanie enzymów do jelita cienkiego, pozwalają one bowiem na trawienie pożywienia, takich jak białka czy tłuszcze .
Drugą czynnością jest produkowanie enzymów regulujących poziom cukru we krwi, głównie insuliny.


Problemy z trzustką to ambaras dotykający wiele osób.

Masz uczucie, że zbliżone materiały wyjaśnią Ci dokładniej tę kwestię? Jeżeli tak sądzisz, zobacz w tekście inny tego rodzaju punkt widzenia.

Ilość żyjących z nieprawidłowo działającą trzustką z roku na rok jest większa. Wyróżnia się różne choroby, jednak najczęściej z nich można spotkać między innymi ostre oraz przewlekłe zapalenie tegoż organu, kamica przewodów, torbiele o różnych właściwościach oraz – bardzo znane – nowotwory części zewnątrzwydzielniczej oraz hormonalnej, bądź też tak zwane wyspiaki. Najczęstszym problemem jest obecnie wspomniane już ostre zapalenie trzustki, wywodzące się aż w 80 procentach z chorób układu żółciowego, bądź alkoholizmu. Rzadziej natomiast z powodu nadmiernej ilości przyjmowanych lekarstw, świnki, jak również antykoncepcyjnych pigułek. Niejednokrotnie zapalenie objawia się przez silne bóle w nadbrzuszu, promieniujące aż do pleców. Najczęściej zmagają się z nimi mężczyźni.


myszka
Source: www.morguefile.com


Każda z chorób związanych z trzustką przebiega inaczej i daje różne symptomy. Problemy z trzustką najczęściej także mogą oznaczać cukrzycę. Jest ona związana z nieprawidłowym regulowaniem cukru we krwi - więcej o problemach z trzustką.
Trzustka nie potrafi samoistnie wyprodukować właściwej ilości insuliny, a w związku z tym należy przyjmować odpowiednie leki, bądź wstrzykiwać wspomnianą insulinę, a także kontrolować cukier. Zbyt nadmierna ilość wydzielanych enzymów trzustki mogą z kolei oznaczać niedocukrzenie, spotykane jednak o wiele rzadziej, w porównaniu z cukrzycą.