Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Jak radzić sobie z zaburzeniami na tle nerwowym? Bardzo ważna jest pomoc specjalisty, ale także najbliższego otoczenia

Zaburzenia lękowe, znane przede wszystkim jako fobie, są istotnym problemem. W wielu sytuacjach mogą one naprawdę utrudniać (lub nawet uniemożliwiać) normalne życie. Jesteśmy w stanie je wprawdzie leczyć, jest to jednakże walka bardzo ciężka. Wymaga ona i czasu, i cierpliwości. Najistotniejsze to właściwy psycholog albo gabinet psychologiczny Warszawa, jednakże nie tylko jego wsparcie jest cenne.

Terapia u psychologa
Source: flickr.com
Osoba, której zaburzenia lękowe przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, wymaga też wsparcia ze strony najbliższych. Czemu ten kłopot jest tak poważny? Ponieważ fobie, czyli irracjonalne, paraliżujące lęki, doprowadzają człowieka do wielu zachowań, które trudno jest wytłumaczyć zwyczajnemu człowiekowi.

Jakie to zachowania?
Wiele jest zależne od tego, jakie zaburzenie lękowe spotkał daną osobę. Czasami fobia umożliwia jakoś normalnie żyć w społeczeństwie, wymaga jedynie dokonania kilku prostych zmian w swym życiu albo zrezygnowania z wykonywania niektórych czynności, na przykład z jazdy windą podczas klaustrofobii. Bywa jednakowoż i tak, iż stany lękowe wymagają zrezygnowania z robienia tych czynności, bez jakich nie możemy samodzielnie sobie poradzić w życiu.

Najlepszym przykładem może tu być agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią. Sprawia on, że chory nie może opuścić mieszkania, a dość często doświadcza ataku paniki już przy drzwiach wyjściowych. Taka osoba ma kłopoty ze znalezieniem pracy, chociaż w dzisiejszym świecie narzędzia narzedzia stolarskie internetowe mogą im znacznie pomóc (poznaj tutaj). Utrudnione są zakupy, wizyty u lekarza… Kolejne fobie, które mają miejsce bardzo często, to nieuzasadniony lęk przed niektórymi zwierzętami lub zaburzenia lękowe mające związek z wystąpieniami publicznymi.

Z jakich przyczyn biorą się tego rodzaju problemy?
Fobie mogą wiązać się z niemiłymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz silnymi urazami psychicznymi. Czasem fobie tworzą się bez żadnej konkretnej przyczyny, co stanowi dla znawców przedmiot gorliwych badań. Czy z takimi lękami jesteśmy w stanie walczyć? Walka z fobiami to ciężki proces,jednakowoż postęp w medycynie i naukach związanych z psychologią pozwala osiągać coraz bardziej wymierne rezultaty.

Dobry psycholog spotkania - (psycholog pruszków) jest w stanie pomóc choremu w walce z tym problemem w dość dużym zakresie. Istotne jest to, by metody leczenia dopasować do typu fobii, choć najczęściej stosowanym sposobem jest tzw. „odczulanie”. Polega ono na konfrontowaniu chorego z takimi sytuacjami, których boi się najbardziej. Dość często stosuje się także leki przeciwlękowe i hipnozę, która może być pomocna w ustaleniu źródła lęków.