Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Konna jazda - kiedy rozpocząć naukę, jakim sposobem się do niej przygotować?

Nauka jazdy konnej to wielka przygoda, którą można rozpocząć w każdym wieku. Konik to ładne, inteligentne a także wrażliwe zwierze. Wywołuje nie tylko sympatię, ale także respekt. Warto poznać bliżej tego urokliwego zwierzaka - najlepiej z jego grzbietu.
koń
Author: Sara Mofford
Source: http://www.flickr.com
Kiedy zacząć naukę konnej jazdy i jakim sposobem się do niej przygotować? Mały człowiek może wejść na konika praktycznie gdy już umie samodzielnie siedzieć, aczkolwiek większa część klubów jeździeckich nie przyjmie malucha młodszego niż 3 lata. Lekcje jazdy kluby najczęściej prowadzą dopiero dla pociech siedmio - letnich. Jednak to nie wiek sam w sobie jest istotny. By rzeczywiście uczyć się jeździć konno trzeba mieć dodatkowo: odpowiedni wzrost (nogi powinny wystawać za siodło), moc (by konik czuł, iż dziecko ciągnie za cugle) a także być należycie dojrzałym psychicznie.Ów ostatni punkt jest najważniejszy. Nauka jazdy konnej pójdzie sprawnie gdy maluch rozumie instrukcje nauczyciela i będzie gotowe je realizować. Należy zdawać sobie sprawę, iż na początku nie wszystko się udaje. Jeśli koń kroczy gdzie indziej, niż chce maluch, to nie znaczy, że koń jest niesubordynowany, tylko to że maluch nie umie jeszcze z „nim rozmawiać”. Jeśli dziecko nie radzi sobie z dialogami ze zwierzęciem, zaczyna płakać, czy obrażać się to znaczy, że na naukę jest jeszcze zbyt wcześnie. Moim sądem 12 lat, to jest doskonały wiek, aby zacząć naprawdę jeździć. Młodsze dzieci mogą korzystać z różnego rodzaju zabawy na koniu, jest to i zdrowe i sympatyczne, jednakże nie oczekujmy od nich, aby jechały naprawdę.

koń
Author: smerikal
Source: http://www.flickr.com
Jeśli natomiast chodzi o wzrost oraz siłę, to z całą pewnością małym dzieciom łatwiej jest jeździć na małych konikach. Czy warto jeździć ? Jeżeli maluchowi się to podoba, to z pewnością. Warto wtenczas dziecko posłać na półkolonie jeździeckie - jeździeckie na patataj.com. Jazda konna usprawnia funkcjonowanie organizmu, polepsza funkcjonowanie układu nerwowego, koryguje równowagę i normalizuje napięcie mięśniowe. Prawidłowo prowadzona nauka konnej jazdy jest też szkołą życia, przezwyciężania problemów oraz brania odpowiedzialności za żywe, nadzwyczaj wrażliwe zwierzę. Radzimy niemniej jednak nie zmuszać potomka do konnej jazdy. Mało kto kocha wykonywać coś, co trzeba. Z dzieci które nie mogą pokonać lęku przed koniem, nie będzie dobrych jeźdźców.