Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Na czym polega odpowiedzialność cywilna doktora? Istotne wiadomości

Każdy medyk, niezależnie od tego jaką profesję wykonuje, zdoła wziąć odpowiedzialność cywilną i prawną za błędy w sztuce medycznej, jakie zostały podyktowane jego własnymi działaniami. Czasami odpowiedzialność taką może ponieść również za błędy personelu lekarskiego. Odpowiedzialność prawna i cywilna lekarza wynika z wielu przeróżnych przepisów, przykładowo z prawa karnego czy też z ustawy o pracy lekarza.


lekarz
Author: KOMUnews
Source: http://www.flickr.com
Odpowiedzialność cywilna lekarza polega na kompensacie majątkowej za szkody oraz uszczerbki na zdrowiu, wynikłe na skutek uczynionego błędu. Odpowiedzialność majątkowa za stratę ma przeważnie znaczenie kompensacyjne, co znaczy, że posiada na celu wyrównanie, zrekompensowanie uszczerbku na zdrowiu cielesnym albo psychicznym pacjenta. Jeżeli chory zakomunikuje popełnienie błędu lekarskiego, może wystąpić o rentę, pojedyncze odszkodowanie albo zadośćuczynienie pieniężne w stosunku do doktora czy też konkretnego szpitala.

Lekarz ponosi odpowiedzialność cywilną jeśli wyrządził postępek zakazany, oraz także jeżeli nie wykonał poprawnie swoich obowiązków, co przywiodło do zaniedbania oraz do popełnienia błędu medycznego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, zaś w drugim z odpowiedzialnością kontraktową. Jeżeli mamy do czynienia z odpowiedzialnością deliktową, wówczas pacjent ma prawo dochodzić naprawienia strat od doktora. W wypadku odpowiedzialności kontraktowej, chory musi dowieść, że odniósł stratę z winy doktora wskutek nie wywiązania się poprzez doktora z umowy zawartej z pacjentem.

Sprawdź, co znajduje się w najnowszej ofercie (https://www.przychodniazycie.pl/332,Zdjecia-Przychodni.html). Te materiały również z pewnością okażą się dla Ciebie zajmujące, gdyż opisują podobną problematykę.Bezspornie warto znać swoje prawa, bo każdy z nas korzysta z usług lekarskich. Bez względu na to, czy chodzi o pobyt w szpitalu, leczenie czy też wizytę lekarską - powinniśmy wiedzieć, że doktora wiąże odpowiedzialność zawodowa lekarza oraz w razie popełnienia przez niego błędu medycznego lub nie wywiązania się ze swoich obowiązków, mamy prawo dochodzić zadośćuczynienia. Wskazane jest wiedzieć, że jeśli skorzystamy z usług lekarza na NFZ, to wówczas odpowiedzialność za popełnione błędy lekarskie ponosi pracodawca, inaczej ZOZ.