Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Jakie istnieją rodzaje badań nieniszczących? Które z nich można wyróżnić? Jakie warto stosować?

Jedną z najbardziej znanych metod badań NDT (czyli nondestructive testing - badania nieniszczące) są badania penetracyjne pt. Wykorzystuje się je do badań konstrukcji metalowych, ale także niemetalowych. W praktyce nie powinniśmy tego używać do badań materiałów porowatych. Tego rodzaju badania korzystają ze zjawiska włoskowatości, czyli kapilarności, które polega na przenikaniu cieczy do wąskich i niezbyt prosto dostępnych przestrzeni i wypełnianiu ich, chociaż ma miejsce jednocześnie siła ciężkości. Używa się w nich penetranty, jakie jesteśmy w stanie zastosować na całej długości spoiny, powinny one dostać się w otwory powierzchniowe.

laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
Po upływie określonego czasu na badanie, należy usunąć niepotrzebny penetrant z powierzchni zostawiając go jedynie w otworach. Wykrycie oraz zlokalizowanie wad zewnętrznych, jakie mogą wnikać w głąb badanego elementu, można uzyskać za pomocą wykorzystania odpowiednich wywoływaczy albo dodatków fluorescencyjnych w używanych penetrantach. Największą korzyścią wykonywania tego typu badań jest prosty, mało skomplikowany i niezbyt wymagający nadmiernego wysiłku sprzęt do zastosowania. Proste jest też pozyskiwanie oceny wskazań. W czasie interpretacji wyników takich badań, warto zwrócić baczną uwagę na temperaturę badanego komponentu, która nie powinna być zbyt wysoka, a jednocześnie na zniszczenia które powstały na jego powierzchni ().eksperyment
Author: Karen Mardahl
Source: http://www.flickr.com
Czynniki tego rodzaju są w stanie niezbyt korzystnie wpłynąć na końcowe wyniki. Niezbędne jest także, by to badanie było dokonywane przed badaniami magnetyczno-proszkowymi oraz ultradźwiękowymi taką metodą, że w nieciągłościach nie wytworzyły się zużycia materiału. Niezwykle ważne są także badania twardości, na przykład metodą Vickersa. Odnosi się to do tego, iż wciskamy wgłębnik w kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu. Innego typu rodzaj pomiaru twardości - metodą Rokwella odnosi się do dwustopniowego wciskania w badaną próbkę wgłębnika, jaki ma kształt stalowy. Może też być stożek diamentowy o kącie rozwarcia 120 stopni. Takie sposoby są sprawdzone i warto je wykorzystywać, by liczyć na najbardziej odpowiednie rezultaty.

Mnóstwo osób szuka fascynujących danych na ten temat problem. Dobrym pomysłem będzie wejść na nasz serwis. Naprawdę warto! Zobaczysz, że nie będziesz żałować!

Co prawda powstają inne metody, niektóre są zaś testowane, jednakże lepiej zaufać pewnym metodom (moja strona).