Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Czym jest lateks, jakie mamy jego rodzaje oraz do czego może służyć? Jakie ma właściwości?

Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, zwie się go w związku z tym fachowo lateksem naturalnym. Lateks może być również syntetyczny oraz przyjmować stan płynny. W przemyśle chemicznym określenie to określa wszelkie emulsje polimerów, ale też gumy syntetyczne oraz plastiki.


rękawiczki lateksowe
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Lateks naturalny uzyskuje się dzięki nacinaniu roślin kauczukodajnych i zebranie a następnie obróbkę soku mlecznego. Taki sok jest mieszany z substancjami alkalicznymi, dajmy na to amoniakiem. Końcowy produkt, którym jest kauczuk w przemyśle gumowym można otrzymać w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania. Tego typu zwiększenie gęstości robi się poprzez odprowadzenie lub częściowe wyparowanie wody. Koagulacja zachodzi po zakwaszeniu, zamrożeniu, może też zajść po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie - Czarmed.pl.

Pochodzący z drzewa kauczukowego naturalny lateks jest dobry dla środowiska, gdyż jest odnawialny. Jest także antyalergiczny oraz odporny na roztocza, więc nadaje się dla alergików. Jest to również niesamowicie mocny oraz amortyzujący surowiec pochodzenia naturalnego.

Czy zszokował Cię opublikowany tutaj artykuł? Żeby zgłębić temat kliknij tu i poznaj więcej szczegółów - na pewno będą dla Ciebie zadziwiająco interesujące.

Kolejnym rodzajem jest lateks pozyskiwany drogą produkcji chemicznej. Otrzymujemy go przez polimeryzację emulsyjną danych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie waha się od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu lub dodaniu soli mamy kauczuki stałe. Kauczuk stosuje się w wielu branżach, głównie w branży samochodowej, można z jego pomocą wytwarzać opony do różnych pojazdów. Tworzy się z niego sporo innych rzeczy niezbędnych w codziennym życiu, jak uszczelki, piłki z kauczuku czy rękawiczki lateksowe. Służy również do wytwarzania popularnej pianki lateksowej, która powszechnie używana jest do produkcji mebli oraz materaców.


prezerwatywa
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Takie materace mają doskonałe właściwości antyalergiczne i są odporne na grzyby. Lateks jest również niezbędny w produkcji klejów, prezerwatyw albo ubrań. Otrzymywana w taki sposób pianka lateksowa jest niezwykle miękka i podatna na wyginanie. Pozwala na równomierne rozłożenie masy ciała, który ma przeciwdziałać powstawaniu punktów uciskowych. Takie pianki mają właściwości antybakteryjne, są odporne na pleśnie i roztocza. Jest to więc świetna alternatywa dla surowców sztucznych.