Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Jak działa typowe liczydło?

Zarówno jak obecnie chodzimy z tabletem w ręku do szkoły, tak przed dziesiątkami czy też nawet setkami lat uczęszczało się z liczydłem. Jest to gadżet niezwykle przydatny, który obecnie zazwyczaj kończy już jako zabaweczka dla dzieciaków.


Im prędzej rozwijała się cywilizacja, tym bardziej rozkwitał handel, a im więcej tego typu transakcji dokonywano, to tym więcej można było stracić na pomyłkach. Trzeba zatem było wspomóc się w liczeniu, chociażby za pośrednictwem kamieni czy też patyczków - takie rozwiązania nie były jednak zbyt wygodne. Problem był bez względu od części świata, zatem dużo kultur wpadło na podobne rozwiązania (lub je wzajemnie zapożyczało).

Żeby uzyskać nowe informacje na opisywane zagadnienie przenieś się tutaj (http://www.artemed.pl/chirurgia-jednego-dnia-wroclaw/), a z pewnością nie poczujesz się rozczarowany Upewnij się, że tak jest!

I Egipcjanie i Grecy lub Rzymianie lub Japończycy, a nawet Słowianie, mieli własne liczydła. Korzystały one z różnorodnych systemów liczbowych, dla przykładu z szesnastkowego czy też dziesiętnego, jednak zawsze dzieliły wszelkie idee: były przenośnymi urządzeniami usprawniającymi liczenie.


tort
Author: jurek_jjt
Source: http://www.flickr.com
W Polsce każde dziecko stosuje liczydło słowiańskie. To taka zabawka, która fajnie grzechocze, zdaje się niezwykle prosta oraz jest używana do liczenia, przy czym z której niewiele kto już potrafi korzystać. Ma ona 10 rzędów i każdy z nich posiada po 10 koralików. Jak z niej korzystać? Zatem po chwili się dowiemy. Do zobrazowania przykładów wykorzystamy liczydło niezwykle nieskomplikowane, gdyż posiadające jedynie pięć rzędów, ale pozwalające liczyć do 10 i poniekąd przy okazji udowadniające, że nie ma czegoś takiego jak nieprzydatne liczydło - nawet jeżeli to jedynie zabawka podstawy są takie, że liczydło przed sobą może być wykorzystywane do liczenia.


Połóż je w pionie, zaś koraliki przesuń do prawej strony, tak może wyglądać liczydło ukazujące 0. O tym, jak niewiele ludzi potrafi jeszcze z niego korzystać, mówią fakty. Trzeba przesunąć koraliki do lewej. To tak jakby księgarnia wystawiała pozycje tylną okładką do klientów.