Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Jakie rzeczy należy wiedzieć o tarczycy?

Choroby tarczycy zakłócają pracę całego organizmu, skutkiem tego często pojawiają się problemy w szybkim postawieniu właściwej diagnozy. Niedoczynność, nadczynność, wole, guzki lub nowotwory tarczycy to choroby, którymi zajmuje się lekarz endokrynolog.

W jaki sposób endokrynolog rozpoznaje wymienione schorzenia? Co może wskazywać na to, iż tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo? Jakie role pełni tarczyca i z jakiego powodu jest tak ważna dla naszego zdrowia?
badanie tarczycy
Author: COM SALUD Agencia de comunicación
Source: http://www.flickr.com
Tarczyca wytwarza hormony – trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4) – jakie są nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek oraz komórek w organizmie ludzkim. Hormony te mają wpływ na przemianę materii, procesy wzrastania, natomiast u płodu oraz u noworodków decydują o właściwym rozwoju układu nerwowego, w tym także centralnego układu nerwowego.

Co się dzieje, jeżeli tarczyca źle pracuje? To wszystko zależy od tego, czy tarczyca produkuje za mało, czy zbyt wiele hormonów. Gdy zaczyna brakować wspomnianych hormonów, początkowe symptomy bywają mało specyficzne. Na szczęście świadomość społeczna chorób tarczycy jest coraz to większa, a dzisiaj do dyspozycji medyków istnieją proste testy oznaczające TSH (strona firmy Ranking Lekarzy).

badanie tarczycy u endokrynologa
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Tarczyca działa w organizmie człowieka na zasadzie sprzężenia zwrotnego – tarczyca - przysadka mózgowa - podwzgórze.

Jeśli poszukujesz równie ciekawych danych na opisywane zagadnienie, odnajdziesz je na pewno po przejściu do wpisu (http://welldent.wroclaw.pl/uslugi/chirurgia-stomatologiczna/), więc nie wahaj się tylko kliknij tutaj.

Czynności tarczycy są regulowane poprzez hormony tropowe, tzw. wyższego piętra. Wobec tego schorzenia tarczycy mogą wynikać z chorób pracy przysadki bądź podwzgórza, albo też z przypadłości samego gruczołu tarczycowego. I tych ostatnich bywa najwięcej. Przez wiele lat nasz kraj był w obszarze deficytu jodu. Podług informacji szacunkowych właśnie z powodu deficytu jodu niewłaściwie rozwiniętą tarczycę ma około 9 mln ludzi. To ogromnie dużo. Na szczęście w niewielkim stopniu dotyczy to młodego pokolenia, o wiele częściej natomiast ludzi ok. 50-60 roku życia. Większą część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż zaburzenia funkcji tarczycy nie zawsze idą w parze z jej wyglądem.Jeśli podejrzewamy u siebie schorzenia tarczycy jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do specjalisty endokrynologa.

Ciekawy tekst? Jeśli masz takie przekonanie, to równie interesujące kwestie znajdziesz także we wpisie, który jest tutaj!

Jak takiego specjalistę odnaleźć? Wystarczy w przeglądarkę wpisać wyrażenie: endokrynolog Gdańsk (o ile mieszkamy w Gdańsku), a uzyskamy mnóstwo rezultatów.