Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Enoturystyka w Polsce staje się coraz mocniej popularna.

Wino to napój alkoholowy otrzymywany w wyniku częściowej lub całkowitej fermentacji alkoholowej ze świeżych winogron (miażdżonych lub nie) tudzież z moszczu gronowego. Z winem wiąże się pojęcie enoturystki. ENOTURYSTYKA polega na odwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc gdzie produkuje się wino, a także uczestnictwo w imprezach i festynach związanych z tym trunkiem.


wino i ser
Source: http://www.flickr.com
Winoturystykę najlepiej uprawiać jesienią. Wtedy to liczne winnice organizują prezentacje, degustacje oraz zabawy winiarskie. ,,Winny" turysta jest ciekawy nie tylko, tego w jaki sposób jego ulubiony trunek smakuje, ale przede wszystkim - jak powstaje. W programie każdej dobrze zorganizowanej wycieczki jest też zatem oglądanie krzewów z mini wykładem na temat ich hodowli oraz szczepów.

Enoturystyka może mieć charakter:

- rekreacyjny - kiedy motywem wyjazdu jest chęć spędzenia czasu na wsi, na łonie natury;
- poznawczy - turyści chcą zdobyć wiedzę z dziedziny uprawy winorośli, produkcji trunku i kultury winiarskiej;
- kulturowy - wiąże się z wielowiekową tradycją produkcji wina, szczególnie na Starym Kontynencie;
- kulinarny - wino, będąc wyrobem charakteryzującym dany region powiązany jest z jedzeniem i kuchnią lokalną.

Enoturystyka to jedna z najpopularniejszych form spędzanie wolnego czasu w ostatnich latach.
Rynek winiarski w Polsce z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej, i chociaż ciężko będzie nam kiedykolwiek dogonić takie mocarstwa winiarskie jak Francja, Włochy czy chociażby Austria, nie zmienia to faktu, że na terenie naszego kraju nieustannie przybywa miejsc uprawy winnych latorośli. Więcej w tym temacie: nowe formy spędzania wolnego czasu - enoturystyka.


W Polsce winnice zajmują około 1000 ha. Wyróżnia się tutaj 3 podstawowe regiony winiarskie. Pierwszym regionem jest zachodnia i południowo-zachodnia część Polski, z silnymi wpływami klimatu morskiego i z rzadko występującymi zimami z minimalnymi temperaturami poniżej -20 st. C.

Szukasz ciekawych informacji? To dobrze, ta strona internetowa kuchenka gazowa turystyczna na pewno Cię zainteresuje, ponieważ znajdziesz tam dużo niezwykle pożytecznych danych.

Drugim obszarem jest południowa i południowo-wschodnia część naszego kraju, z większymi wpływami klimatu kontynentalnego i z częstymi zimami o temperaturach poniżej -20 st. C, umożliwiające uprawę odporniejszych odmian winogron oraz mixu odmian. Do ostatniego obszaru, zalicza się pozostała część naszego kraju, gdzie możliwa jest jedynie uprawa amatorska. W Polsce największe skupisko winnic znajduje się na ziemi lubuskiej.


Czerwone wino
Author: CCFoodTravel.com
Source: http://www.flickr.com
Oprócz tego dobre warunki naturalne do enoturystyki w Polsce występują na Nizinie Śląskiej, w Sudetach, Małopolsce, W Karpatach oraz Wyżynie Lubelskiej. Amatorska uprawa możliwa jest w całej Polsce. Nawet na Suwalszczyźnie otworzono winnicę specjalizującą się w uprawach win „klimatu chłodnego”. Korzysta ona z sadzonek odmian o większej odporności na ekstrema pogodowe. Takie winnice jednak wymagają dużo więcej uwagi i pracy, a o smaczne wina z nich dużo trudniej...