Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Co zrobić, gdy okaże się, iż posiadamy zaćmę? Musimy w takim momencie zdecydować się na zabieg

Zaćma to zmętnienie naturalnie przezroczystej soczewki. Jak wiemy, ta część naszego oka skupia promienie światła na siatkówce, a zmiany na niej, jak zaćma – pogarszają proces widzenia. Zaćma rozwija się powoli z upływem czasu, zdarza się jednak, że robi się nagle. Zaćma jest bardzo powszechna u osób po 60. roku życia, objawia się aż w 60% populacji w tym wieku.

Zaćma
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.
Całe szczęście możliwa jest operacja zaćmy. Poleca się ją osobom, które straciły wzrok, lub mają symptomy choroby. Jednak, jeśli pacjent skarży się na inne schorzenia, które zaburzają wzrok to Okulista Toruń powinien odradzić zabieg. Operacja na zaćmę nie trwa długo, jest to około 30 minut, a w czasie jej trwania podaje się leki na uspokojenie, które obojętnie wpływają na nasz organizm. Mamy trzy podstawowe techniki zoperowania zaćmy. Pierwszym z nich jest fakoemulsyfikacja.

Jest to najbardziej popularna metoda. W okolicy rogówki robi się niewielkie nacięci za pomocą mikroskopu wykorzystywanego przy tego typu operacjach. Do oka wpuszcza się sondę USG, wykorzystuje ona fale ultradźwiękowe aby rozpuścić zamglenia. Gdy zaćma: przeczytaj jest usunięta wprowadza się sztuczną soczewkę. Następnym typem jest zewnątrztorebkowa operacja tego schorzenia. Stosuje się ją dość często w bardziej posuniętych przypadkach zaćmy - .

Robione jest większe nacięcie, żeby wada mogła być usunięta w całości. Następnie wstawia się sztuczną soczewkę. Zabieg wymaga założenia wielu szwów, jest to robione po to, żeby zaszyć powstałą dużą ranę. Proces dochodzenia do siebie trwa dosyć długo, natomiast zabieg wymaga znieczulenia. Ostatnim z rodzajów jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Rozcięcie mamy tutaj dużo większe aniżeli we wcześniejszej metodzie. Wyjmuje się całą soczewkę, a także graniczące z nią elementy.


Badanie u okulisty
Author: iStock
Source: iStock
Soczewka musi być umieszczona w innym miejscu, najlepiej naprzeciw tęczówki. W trakcie operacji w miejsce poprzedniej soczewki wstawia się sztuczną. Soczewki tego tego typu najczęściej wstawiane są do końca życia, nie wymagają przy tym dodatkowych czynności albo obsługi. Zabieg robi się w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji w pomieszczeniu może być dużo osób z personelu medycznego. Jeżeli operacja nie wywołuje silnego bólu, to potrzeba jedynie małych ilości środków niwelujących ból. Operacja trwa około dwudziestu minut.