Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Na odpoczynek 2014 nad morzem - zdecyduj się na Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (razem 44) niewielkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na odpoczynek nad morzem Bałtyckim. Świnoujście to też znaczący port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.


Świnoujście, latarnia
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Chwałą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (trzy przecinek siedem kilometra na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża bez przerwy się poszerza na skutek cofania się morza, czego wynikiem są też płytkie kąpieliska.

W sezonie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najcieplejszych w Polsce. Trzeba również wspomnieć, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie uzyskuje certyfikat „błękitnej flagi”, co oznacza, iż spełnia ona wysokie standardy dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest znakomicie zagospodarowane – na wczasowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port proponuje także rejsy statkami białej floty.

Świnoujście oczarowuje przede wszystkim architekturą typową dla morskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście mieszczą się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat dwudziestych osiemnastego wieku oraz dzielnicy nadmorskiej z lat 40. XIX w.

Jeśli pragniesz odnaleźć następne artykuły związane z opisywanym tutaj tematem, zobacz ofertę na stronie publikującym zbliżone materiały.

położonej pomiędzy świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną specyficzne okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce popularne pośród turystów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najważniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która aktualnie działa, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z tysiąc dziewięćset dwunastego roku oraz dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych powinno się wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Wśród historycznych obiektów powiązanych z portem morskim warto zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, jak również Falochron Zachodni i Wschodni.

Prześliczna panorama Świnoujścia roztacza się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (sześćdziesiąt osiem metrów).

Ten artykuł posiada ciekawe dane na omawiany wątek - jeżeli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę wypożyczalnia sprzętu snowboardowego białka tatrzańska, która opisuje zbliżone zagadnienia.

Ciekawym miejscem jest również Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z tysiąc osiemset piątego roku na Placu Rybaka. Stworzono tutaj wystawę poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare aparaty nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście pozyskało na skutek wykrycia na jego obszarze źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania właściwych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się przede wszystkim choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z leczniczych masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, zatem zadziwiającego, że Świnoujście pobija rekordy, jeśli chodzi o rezerwacje na wczasy dwa tysiące czternaście (zobacz więcej - Świnoujście).

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić trzeba Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.


Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej 140 gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną ujęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikalnymi gatunkami roślin, między innymi zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym terenie występuje również bardzo dużo pomników przyrody, przede wszystkim stare dęby i cisy. W trakcie pobytu w Świnoujściu należy wybrać się na piechotę albo rowerem do niedalekich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.