Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Jak przygotować się do praktyk w placówkach medycznych – strój, badania, zaświadczenia

Co roku tysiące studentów uczelni medycznych i pokrewnych mają obowiązek zaliczenia praktyk zawodowych w placówkach medycznych (szpitalach, ośrodkach zdrowia, zakładach opieki i innych). Niestety bardzo często uczelnie nie zapewniają rzetelnej informacji na temat tego jak się do tych zajęć przygotować, a warto mieć przy sobie kilka ważnych rzeczy. Student czy też słuchacz instytucji przygotowującej do profesji w zakresie usług medycznych do zaliczenia praktyk powinien mieć przede wszystkim odpowiednie dokumenty i odzież.


badanie laboratoryjne
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Jeśli chodzi o dokumenty to istnieje możliwość aby je podzielić na te otrzymywane z uczelni (służące do rozliczenia się z dziekanatem po ukończeniu szkolenia oraz zostawienia w szpitalu), oraz załatwiane we własnym zakresie.

Czy chcesz dowiedzieć się czegokolwiek nowego na przedstawiany temat? Jeśli tak, to idealnie, gdyż ta pełna treść zapewne również Cię zaciekawi.

Student zobowiązany jest do dostarczenia i przedstawienia skierowania na praktyki wraz z umową lub porozumieniem wystawianym ze strony uczelni dla szpitala oraz do przedłożenia programu praktyk, na podstawie którego placówka medyczna zorganizuje jego pracę. Administracja szpitala często wymaga także napisania podania do dyrektora w sprawie praktyk, oraz pisemne zgody ordynatorów, w przypadku praktyk lekarskich, lub oddziałowych, w przypadku pozostałych praktyk.

Praktykant powinien również posiadać ubezpieczenie OC i NW (szkolenia lekarskie i pielęgniarskie). Trzeba zwrócić uwagę czy dane ubezpieczenia zapewnia alma mater, czy też należy je wykupić samemu. Poza tym należy mieć książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych (w tym badanie na pasożyty), w większych miastach można znaleźć wiele punktów w jakich można uzyskać taki dokument, w mniejszych miejscowościach trzeba na jego wydanie poczekać nawet parę dni. Badanie na pasożyty Wrocław jest tu dobrym przykładem może równie dobrze przebiec bardzo szybko (jak wygląda badanie na pasożyty). Niemniej praktykanci powinni zatroszczyć się o posiadanie książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych odpowiednio wcześniej (samo przygotowanie do badania na pasożyty trwa trzy dni) i nie zapominać, że nie zostaną wpuszczeni na oddział bez takiego dokumentu. Badanie na pasożyty Wrocław, Warszawa czy Szczebrzeszyn jest po prostu nie do uniknięcia.


Termin praktyk lekarskich również warto określić odpowiednio wcześnie, osoba odpowiedzialna za koordynację praktyk nie ma obowiązku brać pod uwagę wakacyjnych planów studentów, a jedynie zapewnić odpowiednią liczbę praktykantów na oddziale, tak by nie utrudniać pracy lekarzom i pielęgniarkom - więcej info. Po uzyskaniu zgody władz placówki na odbycie szkolenia praktykant powinien zapewnić sobie właściwą odzież (szpitale rzadko zapewniają odzież ochronną na własny koszt): fartuch i buty zmienne (najlepiej w kolorze białym). Studenci powinni być również przygotowani na to, iż jeśli pragną odbywać praktyki w placówce, która nie ma podpisanej umowy z ich uczelnią, będą musieli uiści za nie kwotę zgodną z cennikiem placówki (koszty mogą się różnić w zależności od wielkości ośrodka oraz stopnia referencyjności). Obowiązkowe praktyki to sposób na zdobycie wiedzy na temat pracy danej placówki. Warto dobrze ją wybrać i być przygotowanym na różne ewentualności, a przede wszystkim zadawać pytania wszystkim i o wszystko.