Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/adventuresandtravelinmexico.com/includes/menu.inc).

Najważniejsze informacje o badaniach nieniszczących, na jakich zasadach działają badania ultradźwiękami

Bezpieczeństwo i niezawodność rozmaitych maszyn, urządzeń i konstrukcji są aktualnie niezwykle wysoko stawiane. Z tego też powodu niekiedy może zajść potrzeba dokładnego zbadania, jaki stan przedstawiają poszczególne elementy, czy nie będą się w nich pojawiać na nich różnorodne uszkodzenia i defekty. Część z nich będzie można wykryć nawet po szybkim obejrzeniu, jednak wiele jest takich, że się ich nie da zobaczyć, gdyż są na przykład schowane pod lakierem.


sprzęt do badań
Author: Steven Depolo
Source: http://www.flickr.com
Dodatkowo przy pracujących urządzeniach dodatkową trudnością jest to, że badania tego typu nie powinny niczego uszkodzić. Z tego też powodu coraz popularniejsze w wielu branżach stają się badania nieniszczące, wykorzystujące rozmaite techniki, nie zmieniające w żaden sposób elementów, które się bada. Ich możliwości cały czas się zwiększają, także dlatego, że urządzenia pomiarowe są coraz nowocześniejsze i bardziej dokładne. Badania nieniszczące wykorzystują coraz częściej zjawiska magnetyczne, jeśli chodzi o nie można ich używać jedynie do metali, a oprócz tego ultradźwięki i promieniowanie.

Badania ultradźwiękowe używają odpowiednich długości fali, jakie się wprowadza do badanego obiektu za pomocą specjalnych urządzeń. W zależności od typu badanego materiału fale te różną długość, przykładowo dla stali i jej stopów jest to zakres 0,5-25 MHz. W czasie badania fala ultradźwiękowa zostaje wprowadzona do materiału przy pomocy głowicy jako krótki impuls. System detektora wychwytuje sygnał wychodzący z badanego elementu i go analizuje.


Wszelakie zaburzenia materiału powodują zniekształcenie sygnału, i jego odpowiednia interpretacja pozwoli na wykrycie powstałego uszkodzenia. Metoda ta szczególnie dobrze się sprawdza przy wykrywaniu nieciągłości materiału, na przykład jakiś wżerów lub pęknięć.

Po przestudiowaniu opisywanego wątku, kliknij na odmienny oryginalny tekst (http://pomocpsychologa.pl/), który zawiera także fascynujące informacje - zobaczysz, że wciągnie Cię kompletnie.

Urządzenia wykorzystujące tę technikę są oferowane w wielu różnych konfiguracjach.

Z pewnością zafascynują Cię przedstawiane dane, zatem przeczytaj szczegółowo pełen tekst (http://www.alpaki.pl/), który ma wiele wartych zapamiętania informacji, to podobna tematyka jak w tym artykule.

Na rynku spotkać można niewielkie, przenośne detektory, pozwalające na badania terenowe, jak też zaawansowane urządzenia do stosowania w zaawansowanych laboratoriach badawczych.